Monday, 18 September 2017

Art


Sep 14, 2017 9:42:57 AM.jpgyou know how when your room looks so cool but it's missing something well this is what you're missing think how cooler your room would with this plus when you buy it you can free hover board and if you don’t like it you can give it back all for $4 so quickly pick up the phone and call now    

maths

Name of problem:
Lolly shop
Describe the problem:
2 lollys were for 10 cents and the hard lollies were sour lollies were ⅙  and the bubble gum was ½
These are the strategies and knowledge I used to solve the problem.
(add more bullet points for each step)ed
  • The first one was easy you just needed to half if (On every one).
  • The second one was really hard because ⅓ are really hard to get and 10s can't be ⅓ded.
  • ⅙ you just need to half thirds.
Describe how you used 2 learning muscles:
Collaboration: we used collaboration to work together to get the answer.
We also used are questing muscle    
Photo of the task:













injustice

Thursday, 14 September 2017

lolly shop

Lolly Shop

You go to the lolly shop and buy some lollies. There are many different selections. Lollies are 2 for 10 cents.

Your purchases are as follows (amount of lollies):

16Sour lollies
13Hard lollies
12Bubble gum

Show how many lollies you could have bought if you had:
(You might have money left over)

$2.00
$1.00 20bg
$0.60 12hl
$0.40 8sl

$5.00
$2.50 50bg
$1.70 34hl
$0.80 16sl

$10.00
$5.00 100bg
$3.30 66hl
$1.30 34sl

Wednesday, 16 August 2017

MATHS

This is my sushi maths i had to take away and add
Aug 11, 2017 11:59:20 AM.jpg